چگونه درگاه پرداخت جعلی را از واقعی تشخیص دهیم؟

چگونه درگاه پرداخت جعلی را از واقعی تشخیص دهیم؟
1398/07/11
| 3695
از جمله نگرانی های همیشگی افرادی که نیاز به خرید آنلاین دارند هدایت به درگاه های جعلی  پرداخت آنلاین و در نتیجه به سرقت رفتن اطلاعات حسابشان می باشد. در این مقاله کوتاه سعی داریم اطلاعات مفیدی درباره تشخیص درگاه های جعلی از درگاه های معتبر بانکی در اختیارتان قرار دهیم. البته توجه به این نکته ضروریست که در صورت استفاده از رمز یکبار مصرف میتوانید امکان سواستفاده از اطلاعات حسابتان را از بین ببرید و نگرانی بابت گرفتار شدن در دام درگاه های جعلی نخواهید داشت و همچنین از ضرر و زیان مالی جلوگیری کنید. برای فعالسازی رمز یکبار مصرف کافیست به یکی از شعب بانک خود مراجعه کنید.
در وهله نخست باید توجه کنید که خرید اینترنتی(مانند خرید ووچر پرفکت یا دیگر ارزهای دیجیتال) از سایت های مطمئن تا حدود خوبی خطر درگاه های جعلی را کاهش می دهد. پس تا جای ممکن از سایت ها و درگاه های مطمئن خرید کنید و از انجام خرید در سایت های بی نام و نشان خودداری کنید. مورد دیگری که باید در مورد درگاه های اینترنتی بخاطر داشته باشید این است که هکر ها هر چقدر هم بامهارت باشند بازهم تشخیص درگاه‌ های تقلبی چندان دشوار نیست، کافی است آدرس پرداخت الکترونیک بانک ها را به درستی بشناسید . چراکه هیچ هکری نمی تواند آن را سرقت نماید.

آدرس صحیح دروازه های پرداخت بانک ها از این قرار است:
آدرس پرداخت اینترنتی بانک سامان: https://sep.shaparak.ir
آدرس پرداخت اینترنتی بانک پارسیان: https://pec.shaparak.ir
آدرس پرداخت اینترنتی بانک پاسارگاد: https://pep.shaparak.ir 
آدرس پرداخت اینترنتی بانک ملت:  https://bpm.shaparak.ir

درگاه مورد استفاده در سایت اکسچنجر پرو مربوط به بانک سامان می باشد که از درگاه های بسیار امن بانکی است.
 راه دیگر برای  تشخیص درگاه های جعلی سایت های فیشینگ هم در قسمت URL سایت کاملا واضح است. حتما دقت داشته باشید که در کنار آدرس سایت عبارت //:https ذکر شده باشد. کارشناسان وجود علامت قفل مانند در کنار صفحات آدرس ایترنتی  را هم در تشخیص اعتبار سایت موثر می دانند. نکته ظریف دیگر در اینجاست که یک درگاه تقلبی هرگز به بانک متصل نیست، پس اگر پرداخت شما به گفته‌ی سایت موفقیت آمیز بود ولی وجهی از حساب بانکی شما کسر نشد، سریعا رمز دوم خود را تغییر دهید. ولی اگر خرید به گفته‌ی درگاه ناموفق بود استفاده از این نکته ممکن نیست.

پس تنها در صورتی که به این نکات ساده (آدرس پرداخت الکترونیک بانک و درج https در آدرس درگاه و کسر شدنِ موجودی درصورت موفق بودنِ پرداخت دقت کنید) با خیالی راحت می توانید از یک خرید اینترنتی لذت ببرید.